Friday, July 19, 2013

Esimene päev

Tundub, et see kõik on olnud üks pikk päev. Ma saabusin üleeile, Workaferahu Kidane EWEAst tuli mulle lennujaama järgi koos lilledega. See oli väga tore. Lennujaama ees ootas tosin kollast taksot, kõigil taksojuhtidel olid seljas helehallid ülikonnad. Esimene vaidlus leidis ka kohe aset: taksojuht soovis topelt tasu, kuna ma olen välismaalane. Siin on häid inimesi ja halbu, nentis Workaferahu. Ma vastasin, et see on nii igal pool. Mis teha. Topelt tasu jäi taksojuhil siiski saamata. Ilmselt üksi tulles ei oleks mul see õnnestunud. Panin oma pagasi hostelisse ja läksin otse töökohtumisele „AGOA Consultive meeting“, mis oli küll sajakonna osalisega rohkem konverents kui töökohtumine. Seal ma siis olin: magamata, pesemata, oma punaste tennistega, samal ajal kui teised olid ülikondades. Kohtusin mitmete EWEA liikmetega ning kuigi peale pikka rännakut ja vahelejäänud ööd oli kohati raske kõrvu teritada, sain siiski oma esimesed olulised infokillud kätte.

Konverentsil räägiti Etioopia ekspordi võimalustest USA turule. Etioopia ja veel 40 Aafrika riiki kuuluvad USA toetusprogrammi AGOA. Kuigi Etioopia osa AGOA ekspordis on kasvanud ning eksporditavate kaupade nimekiri on mitmekesistunud, on see siiski alla ühe protsendi. Peamised ekspordiartiklid on tekstiili ja naha toote. Arutelu eesmärgiks oligi panna alus ja saada sisendit strateegilise plaani koostamiseks, kuidas AGOA võimalusi paremini ära kasutada. On vaja riigi poolset strateegilist planeerimist ollakse ühel meelel, samuti tuleb panustada erasektori oskuste ja võimekuse edendamisese, ka informatsiooni levitamisesse. Etioopia soov on mängida tugevamat rolli globaalses majanduses, olla atraktiivsemad partnerid USA-le ning meelitada investoreid. Selleks siis koostatakse erasektori ja avaliku sektori koostööl strateegia, millel oleks pikaajaline vaade ning reaalne kasu Etioopia ettevõtetele ning majandusele üldisemalt. AGOA lõppeb praeguse seisuga 2015 aastal, kui USA kongresse ei otsusta seda pikendada. Seega toimuvad kahe aasta jooksul tõsised diskussioonid, kuidas AGOA saaks olla kasulik mõlemale partnerile: USA-le ja Aafrika riikidele.

Kohal oli palju erinevaid avaliku ja erasektori esindajaid, kõnelesid: ATPC/UNECA direktor, USA suursaadik, Kaubandusministeeriumi ja Tööstuseministeeriumide esindajad, erinevate ettevõtete ja liitude esindajad jpt. ka EWEA esindaja Workaferahu Kidane oli kutsutud rääkima naisettevõtjate olukorrast ning väljakutsetest. Ta tõi välja, et põhilised murekohad on:
  • ·         Erinevad probleemid laenu saamisel (nt sooline ebavõrdne kohtlemine pankades);
  • ·         Strukturaalsed probleemid kapitali investeeringute saamisel või laenude tagasimaksmisel;
  • ·         Vähesed teadmised ettevõtjate seas;
  • ·         Pidevad muutused regulatsioonides, vähene läbipaistvus;
  • ·         Logistika probleemid (ekspordi ja impordi probleemid);
  • ·         Vähene koordineerimine ja informeerimine valitsusasutuste poolt;
  • ·         Vähene teadmine välismaistest võimalustest;

Esimeste muljete hulka kuulusid ka raha vahetamine mustal turul, kohaliku SIM-kaardi hankimine ja öö hostelis. Hostel on pisike, aiaga ümbritsetud, sisse saamiseks tuleb väljas värava taga koputada, kuni keegi avama tuleb. Jah, Radissonist on asi kaugel, aga koht on suhteliselt puhas ja inimesed on sõbralikud. Pesta saab sooja veega ja ustele on riputatud hoiatused välimaalaste jaoks erinevate petuskeemide kohta. Õhtu lõpetuseks vahtisin arvutist seriaali „Homeland“. 

No comments:

Post a Comment